Bonnier Carlsen trefaldigt Augustprisnominerade
Bonnier Carlsen är trefaldigt Augustprisnominerade i kategorin Årets svenska barn- och ungdomsbok. Det är Maria Nilsson Thores Petras prick, Lotta Olssons Konstiga djur och Jessica Schiefauers Pojkarna som tävlar om det åtråvärda priset.
|
|

|
Petras Prick av Maria Nilsson Thore
Juryns motivering: "Vill man få en envis prick att stanna måste den bestämma lite själv. Den insikten hjälper Petra att försonas med sin plötsliga identitetskris när en av pälsens tusen prickar ger sig av. Med mjukt och exakt bildspråk iscensätts ett lågmält kammarspel om frihet och tvång."
När Petra vaknar en morgon är det något som inte alls känns bra. Knut på svansen och kanske feber, vad är det som har hänt? Snart upptäcker hon det, det finns en tom fläck på hennes päls. En prick har helt enkelt försvunnit! Men frågan är om pricken har kommit bort eller om den gett sig iväg på egen hand. Tänk om den inte ville vara med Petra längre!?
Maria Nilsson Thore är utbildad på Konstfack i Stockholm. Ända sedan den avslutade utbildningen år 2000 har hon frilansat som illustratör. Idag är hon verksam som illustratör och författare. Hennes stora produktion omfattar allt ifrån omslagsdesign och illustrationer i läroböcker till antologibidrag, illustrerade böcker och bilderböcker. Maria Nilsson Thore har två Augustprischanser i år då hon även är illustratör till Lotta Olssons Konstiga djur.
Mer om boken Mer om Maria Nilsson Thore Högupplöst bokomslag
|
|
|
|


|
Konstiga Djur av Lotta Olsson, illustrerad av Maria Nilsson Thore
Juryns motivering: "Faktion möter fabel i en humoristisk drift med tävlingssamhället. Klockrena nonsensdiskussioner om normalitet ackompanjeras av oemotståndliga illustrationer där minsta bär har karaktär."
Vilket är det konstigaste djuret? Jättemyrsloken misstänker att han kanske är konstigast i världen. Åtminstone tycker Hasselmusen att han är jättekonstig. Men för att vara säker på sin sak så anordnar myrsloken en tävling där djuren själva får anmäla sig och berätta varför just de är konstigast.
Lotta Olsson föddes 1973 i Helsingborg, men är sedan 1993 bosatt i Stockholm (förutom 2002-2007 då hon delade tiden mellan Stockholm/ Helsingborg/ Sydafrika). Hon debuterade som poet 1994 med den uppmärksammade sonettsamlingen Skuggor och speglingar, och som barnboksförfattare 1999 med versberättelsen Prata Persilja.
Mer om boken Mer om Lotta Olsson Högupplöst bokomslag
|
|
|

 |
Pojkarna av Jessica Schiefauer
Juryns motivering: "Med vass och avslöjande flickblick infiltreras Pojklandet. En idéroman som strävar efter att upplösa språkets, växandets och verklighetens gränser. Om kroppen som slagfält och manligheten som drog."
På dagarna utstår Kim tillsammans med sina tjejkompisar Bella och Momo killarnas kränkningar, men på nätterna dricker de av nektarn från en fantastisk blomma som förvandlar dem till pojkar.
Kim kan inte få nog av friheten i en annan kropp och blir som pojke också kär i Tony. Tillsammans upplever de både spänning och attraktion, men som tjej är inte Kim intressant för Tony.
Jessica Schiefauer är född 1978 och uppvuxen i Kungälv utanför Göteborg. Hon har gått skrivarutbildningar på Fridhems folkhögskola, Bona folkhögskola och Nordiska folkhögskolan. Idag bor hon i Alingsås, håller distanskurs i skrivande på Blekinge högskola och har skrivarlya i Göteborg. Vid sidan om författarskapet arbetar hon med kurser i språk och skrivande och hon är en av redaktörerna för den litterära tidskriften Fantasin.
Mer om boken Mer om Jessica Schiefauer Högupplöst bokomslag |
|
Svenska Förläggarföreningen har årligen delat ut Augustpriset sedan 1989 i tre kategorier: Årets svenska skönlitterära bok, Årets svenska fackbok samt Årets svenska barn- och ungdomsbok. Syftet med Augustpriset är att lyfta fram den svenska litteraturen och varje år fokusera intresset och försäljningen på de nominerade titlarna. Vinnaren avslöjas den 21 november vid Augustgalan i Stockholms konserthus.
Läs mer om Augustpriset på augustpriset.se.