Bonnier Carlsen

En figur om dagen - Dupondtarna

Dupond och Dupont

Dupondtarna
©Hergé/Moulinsart

Diplomdetektiver vid säkerhetspolisen, den fumliga enfalden förkroppsligad och symbol för byråkratisk ineffektivitet och dumhet. De klär sig likadant, har samma åsikter, upprepar med varierad framgång vad den andre redan sagt (”jag skulle till och med säga …”) och snubblar sig igenom äventyren med en sällan skådad brist på balanssinne. Vad värre är: de har en synnerligen fördomsfull syn på främmande kulturer, vilket inte minst visar sig i deras sedvanliga metod att ”smälta in i mängden”, genom att klä sig i respektive lands nationaldräkt.

Men trots eller tack vare alla defekter är Dupondtarna nästan alltid roliga på ett charmfullt sätt. Och de dansade ju faktiskt balett på månen 15 år innan Neil Armstrong gjorde det!
Deras yrkesmässiga kunskaper är dock så schablonfyllda (stora handklovar och förstoringsglas ingår i utrustningen) att man undrar hur de någonsin kunde diplomeras till detektiver. Men de är trots all sin fumlighet viktiga för handlingen i äventyren – tack vare Dupondtarna får Tintin alltid ta del av de senaste polisiära spaningsfynden, och de delar frikostigt med sig av utredningshemligheter. Deras nästan identiska utseende till trots har de olika efternamn, även om stavningsskillnaden är densamma som Svensson och Svenson. Men vad är deras relation egentligen? De kallar aldrig varandra för ”käre bror”, hellre ”kära kollega”. Men hur kommer det sig att de bor tillsammans? Och är det inte förvillande att Hergés far, Alexis Remi, hade en tvillingbror?

Text: © Asterion.se

Dagens tävling:

Var ligger Musée Hergé?

1. Paris
X. Bordeaux
2. Bryssel

Skicka ditt svar och berätta med max 20 ord vad Tintin har betytt för dig, tillsammans med ditt namn och din adress , till webb@bonnierforlagen.se. Märk mejlet med "Tintin: Dupondtarna"

Vinster och tävlingsvillkor:

Tävlingen pågår mellan 19-23 oktober. Alla karaktärer som presenteras har en unik tävlingsfråga.

Varje dag utses en vinnare bland dem som svarat rätt. Dagspriset är böckerna ”Tintin: Enhörningens hemlighet” samt ”Tintin: Rackham den rödes skatt”. Böckerna skickas ut under vecka 44.
Efter tävlingsperiodens avslut, utses ytterligare två vinnare, bland dem som har tävlat. Förstapristagaren belönas med den kompletta Tintin-samlingen, 23 album, samt filmboken ”Tintins äventyr – boken om filmen. Andrapristagaren får alla Tintin-album.

Juryn består av representanter från Bonnier Carlsen och Bonnierförlagens marknadsavdelning. Juryns beslut kan inte överklagas.

Publicerad: 2011-10-23

Senast ändrad: 2011-10-21

Boktipset

Har du en bok som du gillar?
Med boktipset hittar du fler!

Blogg!

Författardrömmar

Drömmer du om att bli författare? Har du ett färdigt manus?

Läs mer

Kataloger

Våra kataloger

Nyhetsbrevet

Håll dig uppdaterad.

FB

Upptäck mer på nätet

Stäng popupfönstret

Bildmaterial ur

av

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Fotograf/copyrightinnehavare måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Pressbilder på

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Copyrightinnehavare/fotograf måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Close this notice
Warning!
Du använder en gammal webbläsare
För att se denna webbplats korrekt måste du uppgradera till en nyare webbläsare.
Get Firefox 3.5
Get Internet Explorer 8
Get Safari 4
Get Google Chrome