Bonnier Carlsen

Jan Lööf får Astrid Lindgren-priset

Författaren Jan Lööf tilldelades idag Astrid Lindgren-priset för förtjänstfullt författarskap inom barn- och ungdomslitteraturen med motiveringen:

”Ett författar- och konstnärskap med ett eget detaljrikt universum befolkat av originella karaktärer och där uppfinningsrikedom och äventyr går hand i hand med teknik och funktion. Jan Lööfs magiska värld smälter samman fantasi och realism och utgör en oemotståndlig lockelse för såväl stora som små läsare”.

Prisutdelningen ägde rum i Rabén & Sjögrens lokaler på Riddarholmen i Stockholm. Traditionsenligt bjöds på ostkaka och portvin.

Jan Lööf, född 1940 i Trollhättan, är konstnär, författare, serietecknare och jazzmusiker. De numera klassiska serierna Felix (1967-1973) och Ville (1975-1976) har inspirerat en hel generation serieskapare. Men det är kanske framförallt genom sina barnböcker som han blivit välkänd för den breda publiken. Jan Lööf debuterade 1966 med två böcker på olika förlag, En trollkarl i Stockholm och Morfar är sjörövare. Dessa har följts av ett flertal uppskattade och prisbelönta barnböcker, däribland bilderboken Sagan om det röda äpplet (1974) som också blivit en stor internationell framgång. Jan Lööf är aktuell med en utställning på Göteborgs konstmuseum, 17 september-22 januari 2012.

Astrid Lindgren-priset instiftades av Rabén & Sjögren den 14 november 1967 på Astrids 60-årsdag. Priset har sedan dess delats ut årligen för förtjänstfullt författarskap inom barn- och ungdomslitteraturen. Prissumman är på 50 000 kronor. Juryn för Astrid Lindgren-priset består av består av Karin Nyman, Annika Lindgren, Marianne Eriksson samt Ann Sköld Nilsson, förlagschef på Rabén & Sjögren.

Presskontakt Astrid Lindgren-priset:
Karin Rowland, Rabén & Sjögren, tel 08-769 88 18, mobil 070-707 28 83, karin.rowland@norstedts.se

Presskontakt Jan Lööf:
Tove Kullenberg, Bonnier Carlsen, tel 08-696 81 89, mobil 0765-26 11 89, tove.kullenberg@bonnierforlagen.se

Publicerad: 2011-11-14

Senast ändrad: 2011-11-14

Boktipset

Har du en bok som du gillar?
Med boktipset hittar du fler!

Blogg!

Författardrömmar

Drömmer du om att bli författare? Har du ett färdigt manus?

Läs mer

Kataloger

Våra kataloger

Nyhetsbrevet

Håll dig uppdaterad.

FB

Upptäck mer på nätet

Stäng popupfönstret

Bildmaterial ur

av

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Fotograf/copyrightinnehavare måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Pressbilder på

Vänsterklicka (PC) eller Ctrl-klicka (Mac) på bilden för nedladdning av högupplöst bild!


« »

Får endast publiceras i anslutning
till redaktionellt material om .

Copyrightinnehavare/fotograf måste anges
i anslutning till bilden vid publicering.

Vid all annan användning av bilden kontakta
först

The picture cannot be used without a copyright request.
Please contact

Stäng popupfönstret

Close this notice
Warning!
Du använder en gammal webbläsare
För att se denna webbplats korrekt måste du uppgradera till en nyare webbläsare.
Get Firefox 3.5
Get Internet Explorer 8
Get Safari 4
Get Google Chrome