Möt Lennart Lordi i loggbok och blogg
Med humor, värme och träffsäkerhet filosoferar killen Lordi över livet, döden och universum, om varför syskon retas och föräldrar säger att de diskuterar när de egentligen bråkar, och om hur det kan kännas som en sol i magen när någon man tycker om skrattar.

Lennart Lordis loggbok: Utsikt från livets planet av debutanten Tove Berggren är skriven för mellanstadieåldern. Med hög igenkännlighetsfaktor och lättillgängliga och lustfyllda karaktärer har berättelsen potential att nå såväl läsvana som mindre läspeppade.
Boken är tänkt som ett led i läsfrämjandet och är planerad som en serie, där en andra del utkommer under 2013.
Nu har Lennart Lordis filosofiska karaktär en blogg! På www.lennartlordisblogg.se kommer Lennart i egen hög liten person att blogga om ditt och datt. Målet är att detta kan vara ett sätt att locka och pocka mindre läsvana barn och ungdomar till böckernas förtrollande värld.
Tove Berggren bor med sin familj utanför Göteborg. Hon har varit reseledare och sekreterare och skrivit teve-såpa och tidningsartiklar.
Tove är utbildad skrivpedagog och brinner för att inspirera andra till att skriva. Hon är fotbollstränare också.
”Tänk det. Att drömmar kan gå i uppfyllelse. Ända sen jag var liten har jag drömt om att bli barnboksförfattare. Och nu är jag äntligen det”, skriver Tove Berggren på sin blogg.