Rekordmånga fjärdeklassare deltar i Den stora läsutmaningen 2026
I dag går startskottet för Den stora läsutmaningen 2026. Närmare 64 000 elever i runt 2 800 fjärdeklasser har redan anmält sig, vilket gör årets upplaga till den största sedan tävlingen startade.
Den 15 september drar årets upplaga av Den stora läsutmaningen i gång. Under tio veckor tävlar fjärdeklassare från hela landet om att läsa så mycket som möjligt med målet att stärka både läslust och läsförmåga.
Intresset är större än någonsin. Redan före start har omkring 2 800 klasser med sammanlagt nära 64 000 elever anmält sig. Det motsvarar drygt hälften av Sveriges alla fjärdeklassare och är rekord för tävlingen.
Årets läsutmaning leds av författaren, programledaren och komikern David Sundin. Under hösten får deltagarna också möjlighet att möta författarna Oskar Kroon, Jenny Bicho och Max Byström Beydogan i digitala författarsamtal.
Den stora läsutmaningen bygger på tanken att läsning, precis som kondition, utvecklas genom regelbunden träning. Alla elever läser utifrån sin egen nivå och sina egna intressen, samtidigt som klasserna samlar lästid tillsammans.
Tävlingen pågår fram till den 1 december och anmälan är öppen till den 30 september. Den klass som läser allra mest vinner en klassresa till Astrid Lindgrens Vimmerby.
Fakta: Den stora läsutmaningen
- Tävlingsperiod: 15 september–1 december 2026
- Anmälan öppen till: 30 september
- Målgrupp: Sveriges fjärdeklassare
- 1:a pris: Klassresa till Astrid Lindgrens Vimmerby
Arrangörer: Adlibris, Bonnier Carlsen, Natur & Kultur, Rabén & Sjögren och Bonniers Familjestiftelse
