Bonnier Carlsen, 2026-04-10

Foto: Getty Images

Låt läslusten spira – läsfrämjande initiativ som gör skillnad

Just nu talas det mycket om riktade satsningar på ungas läsning. Regeringen har nyligen lagt fram ett förslag på läsfrämjande insatser för att avhjälpa den läskris som råder i landet.

Den senaste Pisaundersökningen visar att var fjärde 15-åring inte läser tillräckligt bra. 25 % är naturligtvis en alarmerande hög siffra, så det är rimligt att åtgärdar vidtas och glädjande att den uppmaning till politiker som Bonnierförlagen gick ut med under hösten 2025 (DN 19 sep 2025) tycks ha vunnit gehör: En nollvision mot bristande läskunnighet!

När ljuset nu riktas mot frågan vill vi passa på att lyfta de initiativ som görs från Bonnier Carlsens håll i samarbete med olika aktörer, allt i syfte att få fler barn att hitta till den lustfyllda läsningen genom metodiskt arbete.

Ulrika Caperius, litterär chef på Bonnier Carlsen:

– Vi hoppas innerligt att ännu fler vuxna förstår vilka viktiga läslotsar de är. Föräldrar och inte minst lärare gör ett avgörande arbete genom att lära barn att läsa, och genom att visa hur läsning kan öppna dörrar till nyfikenhet, fantasi och glädje. När vuxna visar vägen in i böckernas värld får barn och unga möjlighet att själva upptäcka berättelsernas kraft och hitta sin egen läslust. Läsning ska inte kännas som nyttiga vitaminer, den ska vara som en generös glassbomb av lust.

Några pågående initiativ: