Bonnier Carlsen, 2025-08-18

Foto: Thron Ullberg

Martin Widmark: "det underbara med böcker är ju att man kan leka med olika tänkbara verkligheter"

Vad händer när rollerna plötsligt kastas om – och barnen bestämmer över sina föräldrar? I Martin Widmarks böcker om familjen Jansson blir en helt vanlig vanlig vecka, semester eller filminspelning allt annat än vanlig. Böckerna är roliga och fyndiga och fyllda av igenkänning som lockar till både skratt och eftertanke. Allt fångat på pricken i illustratören Pelle Forsheds drastiskt, crazy bilder.

Den sjätte boken i serien – En helt vanlig filminspelning med familjen Jansson – bjuder som vanligt på hejdlös humor och driver med mammor, pappor, skådespelare och danska filmfotografer. Släpp loss med Sveriges knäppaste familj! Vi fick en pratstund med Martin Widmark  – här berättar han om serien om den originella familjen Jansson.

Berätta om den knasiga familjen Jansson, hur kom böckerna till och vad betyder serien för dig som författare?

Foto: Thron Ullberg

När jag är ute och träffar mina läsare i skolor och på bokmässor brukar jag alltid läsa något om familjen Jansson. Jag älskar att läsa högt om pappa Jansson och de andra knasbollarna. Barnen blir först förvirrade. Jag ser att de tänker: ”Vad är det här?” Sedan hörs det första fnisset och snart skrattar hela gruppen högt.

Den första boken En helt vanlig vecka med familjen Jansson var ett samarbete med min kollega och vän Petter Lidbeck. Vi pratade om de olika rollerna man har i en vanlig familj och tänkte på vad som skulle hända om man vände allt upp-och-ner. Om mamma Jansson som alltid blir kissnödig på bussen och om pappa Jansson som biter en kollega på jobbet. Efter den boken fick Petter annat på sitt skrivbord, men den tokiga familjen ville inte riktigt lämna mig. Så jag skrev vidare om semestrar, julfirande, kungabesök och annat.

Handlingen skiljer sig väsentligt från det övriga du skriver, de vuxna byter här föräldrarollen med barnen. Var kommer inspirationen till familjen Jansson ifrån?

Ja, familjen Jansson är faktiskt helt unik. Föräldrarna slänger kläderna i en hög i hallen och tävlar om vem som ska få ha tv-kontrollern. Min stora förebild i svensk barnlitteratur är Barbro Lindgren och hennes böcker om Loranga, Masarin och Dartanjang. Och man kan förstås se att jag har funnit en del inspiration i dessa böcker. ”Loranga är en jättebra pappa. Han bryr sig inte om någonting!” Eller som Loranga skrev i sitt skrivhäfte i skolan: ”Fröken är en jäkel!"

Vuxenlivet är omgärdat med många måsten, varför blir det så tror du och skulle folk må bra av att bryta mönstret oftare för att leva mer kreativt och spontant?

Jag vet inte. Men det underbara med böcker är ju att man kan leka med olika tänkbara verkligheter. Alla har vi lite ångest när semestern är slut. Vad skulle hända om föräldrarna bryter ihop kvällen innan den första arbetsdagen? Pappa Jansson till exempel jobbar ju på bank och tycker att det är skitatråkigt med pengar. Mamma Jansson sticker inte under stol med att hon är förälskad i Kungen. Hon har till och med bjudit in honom till sitt födelsedagskalas. Och se! Stannar det inte en lång, svart, glänsande bil utanför deras hus just när familjen Jansson leker riddare i sin trädgård?

Om En helt vanlig filminspelning med familjen Jansson

Ljus, kamera ... totalt katastrof!

Det börjar som ett föräldramöte – och slutar med en filmpremiär. Vad som händer däremellan är helt i händerna på familjen Jansson. För inte vill väl de vuxna stå utanför när barnen ska få vara med på en riktig filminspelning?

Pappa Jansson gömmer sig i en riddarrustning och mamma Jansson blir påve och kan uppväcka döda. Som vanligt när familjen Jansson är i farten kan allt hända. Generalen bli förvandlad till hunden Björn Borg (en känd spjutkastare) och en berömd regissör undviker att bli förgiftad, varje dag – nio år i rad.

Så häng med på en helt vanlig filminspelning med familjen Jansson!

Tidigae böcker i serien